Jasnogórska Rodzina Różańcowa

Uroczystości jubileuszowe na Jasnej Górze

Uroczystości jubileuszowe na Jasnej Górze

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyły się na Jasnej Górze w niedzielę, 7 października. Było to jednocześnie święto Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, która w 2018 roku przeżywa jubileusz 50-lecia powstania. Jasnogórska Rodzina Różańcowa przygotowała specjalne wotum jubileuszowe – nowe tabernakulum w Kaplicy Serca Pana Jezusa.

Suma odpustowa była kulminacyjnym punktem jubileuszowych uroczystości. Eucharystia odprawiona na jasnogórskim Szczycie tradycyjnie zwieńczyła trzydniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej – wspólnoty, która powstała na Jasnej Górze z inicjatywy śp. o. Bronisława Matyszczyka, paulina, i łączy wielu czcicieli Różańca św. w Polsce i na emigracji.

Na placu jasnogórskim zgromadzili się licznie członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz pielgrzymi z różnych stron kraju, zwłaszcza należący do Kół i Róż Różańcowych - w sumie kilka tysięcy osób. Sumie odprawionej na Szczycie o godz. 11.00 przewodniczył bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej.

Mszę św. koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marek Nowacki, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

Zebranych powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Mówił: „Pragnę powitać wszystkich pielgrzymów obecnych dziś na Jasnej Górze, a zwłaszcza was, Jasnogórską Rodzinę Różańcową, która w tym roku przeżywa 50. rocznicę swojej działalności, i wszystkich pielgrzymów skupionych w kołach Żywego Różańca, którzy każdego dnia modlą się na różańcu, realizując prośbę Matki Bożej z Fatimy: módlcie się na różańcu, odmawiajcie różaniec (…) Niech tegoroczna pielgrzymka jeszcze bardziej umocni waszą wiarę i pomoże odkryć piękno modlitwy różańcowej, dzięki której możemy wyprosić u miłosiernego Boga tyle łask. Niech różaniec będzie takim naszym przyjacielem w chwilach radosnych i bolesnych, niech towarzyszy nam przez całe życie. Otoczmy różańcem naszą Ojczyznę, rodzinę i każdego człowieka”.

„Dzisiaj stajemy tutaj, po to, żeby wspólnie przeżywać Eucharystię, żeby Bogu dziękować za ten ogromny dar modlitwy różańcowej i za was wszystkich, za tych, którzy odeszli już do Pana, a tworzyli Jasnogórską Rodzinę Różańcową odeszli już do Pana, za pierwszych ojców, którzy założyli, za śp. o. Matyszczyka, za śp. o. Schaba, za obecnego ojca dyrektora, za całą rzeczywistość, która tworzy rodzinę różańcową jasnogórską - mówił w homilii bp o. Łukasz Buzun – Dzisiaj jest taka chwila, chwila dziękczynienia za dar modlitwy różańcowej, jednocześnie sama modlitwa różańcowa jest obrazem ludzkiego wędrowania ku Domu Ojca. Modlimy się rano, wieczorem, modlimy się jak Matka Boża w dni świąteczne, szczególnie tutaj na Jasnej Górze nieustannie rozbrzmiewa modlitwa ludu Bożego (…) Jesteśmy świadomi w szczególny sposób jako osoby modlitwy różańcowej, że właśnie różaniec rozgrzewa ludzkie serce nadprzyrodzoną miłością. I że każde ludzkie serce potrzebuje tej miłości, bo ten brak miłości to jest jakiś ból i cierpienie, które się przejawia na różny sposób w ludzkim życiu i na różnych płaszczyznach. Potrzebujemy tego rozgrzania ludzkiego serca, żeby było zdolne ono do otwarcia się na łaskę przemiany, do nawrócenia. I właściwie modlitwa różańcowa to jest droga wewnętrznej przemiany, ludzkiego nawrócenia, droga doświadczenia Bożego miłosierdzia, które pragnie dotknąć każdego człowieka, to jest droga nawrócenia innych osób, za które się modlimy, droga budzenia w sobie nadziei, droga żalu za grzechy. Różaniec to jest droga to przemiany życia”.

„Składamy Panu Bogu hołd nie tylko za 50 lat organizacji, instytucji czy wreszcie wspólnoty, ale za 50 lat ludzkich historii, które ta wspólnota zawiera w sobie. Za każdym człowiekiem stoi jego własna wewnętrzna historia współpracy z łaską Bożą. Każda historia jest Bożym dziełem, a więc ta przestrzeń czasu, to przede wszystkim wielkie dzieło Pana Boga, dzieło na prośbę i wezwanie Maryi. Dziś przybywamy tu, aby szczególnie uroczyście Matce Bożej podziękować” - mówił na zakończenie Mszy św. o. Marek Nowacki.

Na zakończenie Mszy św. nastąpił Akt Zawierzenia Matce Bożej.

Po Mszy św. nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego tabernakulum w Kaplicy Serca Pana Jezusa, poświecenia dokonał bp o. Łukasz Buzun.

Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Chór Mieszany pod dyr. Marcina Lauzera oraz Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka.

Sumę odpustową poprzedziła modlitwa różańcowa, połączona z nabożeństwem adoracji Najśw. Sakramentu - nabożeństwu przewodniczył o. Zbigniew Ptak.

***

Jasnogórska Rodzina Różańcowa przygotowała specjalne wotum jubileuszowe z okazji 50-lecia istnienia – nowe tabernakulum w Kaplicy Serca Pana Jezusa, przylegającej do bazyliki - w miejscu, w którym JRR spotyka się każdego dnia na Eucharystii.

Twórcą i realizatorem projektu jest współpracujący z Jasną Górą Jerzy Maciejowski, projektant i artysta.

Nowe tabernakulum okalają figury czterech aniołów, trzymających w dłoniach kandelabry ze świecami. O ofiarodawcach informuje tabliczka: „Wotum jubileuszowe 50-lecia Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej Roku Pańskiego 2018”.

Twórcą rzeźb aniołów jest Piotr Wawer, artysta rzeźbiarz. Odlanie rzeźb z brązu wykonała pracownia artysty Marka Żebrowskiego w Bielsku-Białej. Tabernakulum powstało w pracowni ślusarskiej Krzysztofa Jeża KRISTAREX w Częstochowie.

„Jasnogórska Rodzina Różańcowa postanowiła, że chce złożyć jubileuszowe wotum w Kaplicy, w której się spotka. Kaplica popularnie nazywana jest Kaplicą Serca Pana Jezusa ze względu na dużą figurę Pana Jezusa, ale historycznie ta kaplica nazywa się Kaplicą Aniołów Stróżów – przypomina twórca projektu Jerzy Maciejowski – Postanowiłem, żeby były tam lichtarze w kształcie aniołów, które trzymają kandelabry. Przedstawiłem projekt, który był wpasowany w istniejący główny ołtarz na osi wejścia. Projekt został zaakceptowany. Najpierw powstały modele rzeźb aniołów, bardzo dokładnie odtwarzające projekt. Wykonał je rzeźbiarz, z którym współpracuję od wielu lat – Piotr Wawer”.

„Założenie było takie, żeby to był dar serca. Zaproponowałem, żeby te figury odlać z brązu, a pewne partie tych figur pozłocić, posrebrzyć, spatynować. To daje dużą trwałość, jest na setki lat” – mówi Jerzy Maciejowski.
Figury czterech aniołów mają wysokość ok. 60 cm. Ustawione są symetrycznie w stosunku do osi ołtarza. „Te, które są najbliżej tabernakulum, są w głębokim skłonie, ‘unoszą’ się na niewielkiej chmurze i trzymają w dłoniach kandelabr, na którym jest osadzona świeca. A te, które są bardziej oddalone, są na większych chmurach, i są w innym ruchu, bardziej dynamicznym. Ich twarze są bardziej widoczne, i też trzymają obu dłońmi pojedynczy, pionowy kandelabr. W tej sposób powstały cztery kandelabry w układzie płomienia, po łuku” – wyjaśnia Jerzy Maciejowski.

Projektant podkreśla szczególną precyzję, z jaką zostały wykonane figury aniołów: „Odlanie z brązu tak, aby było widać każdy kosmyk, wyrzeźbiony starannie, każdy ruch palca, nie jest łatwym zadaniem. Znakomicie wykonała to pracownia Marka Żebrowskiego, robiąca odlewy ogromnych pomników, ale wykonująca także odlewy bardzo małych form starą, trudną techniką”.

Prace nad wotum nie zostały jeszcze całkowicie zakończone. Planowane jest jeszcze pozłocenie i posrebrzenie figur aniołów oraz wykonanie baldachimu, na którym będzie można wystawiać Najśw. Sakrament na adorację.

***

Z okazji jubileuszu Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej powstał również hymn Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Tekst opracowano na podstawie Supliki bł. Bartłomieja Longo, przywołanej przez Jana Pawła II w Rosarium Virginis Mariae (nr 43), a refren na podstawie słów kard. Stefana Wyszyńskiego, które stały się inspiracją do założenia JRR. Muzykę skomponował Jarosław Jasiura, jasnogórski organista, a hymn nagrał Jasnogórski Chór Chłopieco-Męski Pueri Claromontani.

Podczas tegorocznych rekolekcji zainaugurowane zostało funkcjonowanie nowej aplikacji mobilnej Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej "Różaniec z Jasną Górą". Aplikacja ułatwia kontakt z adiutorami, pomaga odnaleźć miejsca spotkań Wspólnot JRR, połączyć z Radiem Jasna Góra, na bieżąco podaje wszystkie informacje.

o. Stanisław Tomoń
Biuro Prasowe Jasnej Góry

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości