Nasza Wspólnota

Nasza Wspólnota

„Modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej." (Stefana Kardynał Wyszyński, Prymas Polski)

To wezwanie Prymasa, wypowiedziane w czasie milenium Chrztu Polski, podjął paulin z Jasnej Góry – o. Bronisław Matyszczyk i odrodził na Jasnej Górze nurt modlitwy różańcowej. Założył Jasnogórską Rodzinę Różańcową (skrót: JRR) i powierzył ją opiece świętych Aniołów Stróżów. Jasnogórska Rodzina Różańcowa została prawnie ustanowiona i zatwierdzona przez Prymasa Polski Kard. Stefana Wyszyńskiego5 sierpnia 1974 r. Wcześniej – 6 stycznia 1968 r. - Wspólnota Różańca Świętego działająca na terenie Jasnej Góry dokonała swego zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, co zostało uznane za datę jej powstania.

Każdy, może włączyć się w dzieło Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Modląc się Różańcem Świętym, zarówno indywidualnie, jak i należąc do innych wspólnot modlitewnych, możemy tworzyć duchową więź z Jasną Górą, polecając obok osobistych również intencje tej wspólnoty. Zapisując się do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej podejmujemy zobowiązanie do codziennego rozważania przynajmniej jednej (wybranej przez siebie lub wynikającej z przynależności do innych wspólnot) tajemnicy Różańca św.  

Apostolstwo JRR:

Apostolstwem naszej wspólnoty jest szerzenie misji Jasnej Góry w Polsce i na świecie poprzez modlitwę różańcową, która jest dla niej środkiem jedności i więzi z Sanktuarium Narodu. To wszystko, co stanowi duchową treść Jasnej Góry i wpisuje się w jej historię i współczesność, jest zarazem posłannictwem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej niesionym w prywatnej i wspólnotowej modlitwie oraz w świadectwie wiary do własnych rodzin, parafii i środowisk.

Odmawiamy przynajmniej jedną tajemnicę Różańca św. codziennie. Może to być także modlitwa w ramach innych wspólnot różańcowych. Istotą przynależności do JRR jest dołączanie do Różańca św. intencji związanych z naszym posłannictwem.

Są to intencje stałe:

- za Ojca Świętego, biskupów, kapłanów i cały Lud Boży;

- o wierność naszych Rodaków Bogu i o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny;

- o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu;

- za wszystkich członków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej - o opiekę Matki Najświętszej dla żywych i życie wieczne dla zmarłych.

- Intencje roczne, które są ogłaszane podczas dorocznych rekolekcji JRR na Jasnej Górze.

W niektórych parafiach JRR tworzy lokalne wspólnoty. Wówczas adiutorzy podejmują także funkcje zelatorów i organizują róże różańcowe, w których 20 osób otrzymuje kolejne tajemnice, tak by wspólnie wszyscy tworzący tzw. różę, codziennie odmawiali cały Różaniec.

Nasza modlitwa współtowarzyszy każdej modlitwie różańcowej, ubogacając ją o charyzmat jasnogórski. W zależności od tego, czy nasi członkowie należą jeszcze do innych wspólnot, modlitwa JRR może być odmawiana indywidualnie, w parafialnych wspólnotach Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej,  czy też wraz z innymi wspólnotami różańcowymi.

Najczęściej JRR towarzyszy innym wspólnotom, takim jak: Żywy Różaniec lub parafialne kółka różańcowe oraz ruchom i dziełom duchowym, jak: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Nowenna Pompejańska, Różaniec Rodziców za Dzieci, Jerycho Różańcowe, itp. Przyjmujemy wówczas sposób modlitwy, jaki wynika z tradycji danej wspólnoty lub ruchu, dołączając tylko intencje JRR. JRR nigdy nie może być alternatywą dla żadnej wspólnoty różańcowej, ale ma ubogacać jej modlitwę o charyzmat jasnogórski.

Modlitwa JRR przed różańcem - ofiarowanie codziennych intencji:

Niepokalana Matko, Maryjo!
Niech przez moją modlitwę różańcową, 
którą odmawiam codziennie i gorliwie, 
moje serce zawsze trwa w jedności z Tobą, 
w Twej Królewskiej Stolicy na Jasnej Górze – Sanktuarium Narodu. 
Niech ta modlitwa wyjedna upragnione łaski, 
które przez Twe wstawiennictwo 
uprasza Jasnogórska Rodzina Różańcowa 
dla Kościoła i Ojczyzny 
oraz wszystkich ludzi i spraw powierzonych Tobie.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. × Przeczytaj więcej o cookies

Czym są pliki "cookies"?

Pliki "cookies" to informacje tekstowe przechowywane na urządzeniu końcowym użytkownika (przeglądarka internetowa) w celu rozpoznania urządzenia tak, aby móc dostarczyć funkcjonalności takich jak np.: koszyk sklepowy, logowanie. Pliki cookies nie wyrządzają żadnych szkód urządzeniom na których są zapisywane.

Pliki cookies są wykorzystywane na niniejszej stronie internetowej, do poniższych celów:

Usuwanie plików cookies:

Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych ma domyślnie ustawione akceptowanie przyjmowania plików cookies. Ustawienie to można zmienić samodzielnie w dowolnym czasie tak aby pliki cookies były blokowane. Zablokowanie plików cookies może jednak spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmów na stronie internetowej co uniemożliwi w szczególności np.: korzystanie z koszyka zakupowego lub logowanie użytkownika.