„Modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej." (Stefana Kardynał Wyszyński, Prymas Polski)
To wezwanie Prymasa, wypowiedziane w czasie milenium Chrztu Polski, podjął paulin z Jasnej Góry – o. Bronisław Matyszczyk i odrodził na Jasnej Górze nurt modlitwy różańcowej. Założył Jasnogórską Rodzinę Różańcową (skrót: JRR) i powierzył ją opiece świętych Aniołów Stróżów. Jasnogórska Rodzina Różańcowa została prawnie ustanowiona i zatwierdzona przez Prymasa Polski Kard. Stefana Wyszyńskiego5 sierpnia 1974 r. Wcześniej – 6 stycznia 1968 r. - Wspólnota Różańca Świętego działająca na terenie Jasnej Góry dokonała swego zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, co zostało uznane za datę jej powstania.
Każdy, może włączyć się w dzieło Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Modląc się Różańcem Świętym, zarówno indywidualnie, jak i należąc do innych wspólnot modlitewnych, możemy tworzyć duchową więź z Jasną Górą, polecając obok osobistych również intencje tej wspólnoty. Zapisując się do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej podejmujemy zobowiązanie do codziennego rozważania przynajmniej jednej (wybranej przez siebie lub wynikającej z przynależności do innych wspólnot) tajemnicy Różańca św.
Apostolstwo JRR:
Apostolstwem naszej wspólnoty jest szerzenie misji Jasnej Góry w Polsce i na świecie poprzez modlitwę różańcową, która jest dla niej środkiem jedności i więzi z Sanktuarium Narodu. To wszystko, co stanowi duchową treść Jasnej Góry i wpisuje się w jej historię i współczesność, jest zarazem posłannictwem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej niesionym w prywatnej i wspólnotowej modlitwie oraz w świadectwie wiary do własnych rodzin, parafii i środowisk.
Odmawiamy przynajmniej jedną tajemnicę Różańca św. codziennie. Może to być także modlitwa w ramach innych wspólnot różańcowych. Istotą przynależności do JRR jest dołączanie do Różańca św. intencji związanych z naszym posłannictwem.
Są to intencje stałe:
- za Ojca Świętego, biskupów, kapłanów i cały Lud Boży;
- o wierność naszych Rodaków Bogu i o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny;
- o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu;
- za wszystkich członków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej - o opiekę Matki Najświętszej dla żywych i życie wieczne dla zmarłych.
- Intencje roczne, które są ogłaszane podczas dorocznych rekolekcji JRR na Jasnej Górze.
W niektórych parafiach JRR tworzy lokalne wspólnoty. Wówczas adiutorzy podejmują także funkcje zelatorów i organizują róże różańcowe, w których 20 osób otrzymuje kolejne tajemnice, tak by wspólnie wszyscy tworzący tzw. różę, codziennie odmawiali cały Różaniec.
Nasza modlitwa współtowarzyszy każdej modlitwie różańcowej, ubogacając ją o charyzmat jasnogórski. W zależności od tego, czy nasi członkowie należą jeszcze do innych wspólnot, modlitwa JRR może być odmawiana indywidualnie, w parafialnych wspólnotach Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, czy też wraz z innymi wspólnotami różańcowymi.
Najczęściej JRR towarzyszy innym wspólnotom, takim jak: Żywy Różaniec lub parafialne kółka różańcowe oraz ruchom i dziełom duchowym, jak: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Nowenna Pompejańska, Różaniec Rodziców za Dzieci, Jerycho Różańcowe, itp. Przyjmujemy wówczas sposób modlitwy, jaki wynika z tradycji danej wspólnoty lub ruchu, dołączając tylko intencje JRR. JRR nigdy nie może być alternatywą dla żadnej wspólnoty różańcowej, ale ma ubogacać jej modlitwę o charyzmat jasnogórski.
Modlitwa JRR przed różańcem - ofiarowanie codziennych intencji:
Niepokalana Matko, Maryjo!
Niech przez moją modlitwę różańcową,
którą odmawiam codziennie i gorliwie,
moje serce zawsze trwa w jedności z Tobą,
w Twej Królewskiej Stolicy na Jasnej Górze – Sanktuarium Narodu.
Niech ta modlitwa wyjedna upragnione łaski,
które przez Twe wstawiennictwo
uprasza Jasnogórska Rodzina Różańcowa
dla Kościoła i Ojczyzny
oraz wszystkich ludzi i spraw powierzonych Tobie.